Péče o šperky

 ♡  Jak se starat o své šperky  ♡

 

Šperky, i když jsou vyrobeny z kovů, které se vyznačují  svou odolností, nejsou stoprocentně nezničitelné a neměnné. Žádný šperk nevydrží v neměnném stavu desítky let.I přesto, že se výrobci šperků snaží, a již při jejich výrobě do slitiny kovu přidávají různé příměsi a činí nejrůznější povrchové úpravy, aby nám šperky vydržely co nejdéle. Ve většině případů však ani to nezabrání tomu, aby se šperk nepoškrábal, nebo nezměnil barvu. 

 

Abyste se mohla ze svých šperků těšit co nejdéle, je důležité dodržovat několik základních a velmi jednoduchých pravidel:Šperky odkládejte do šperkovnice nebo do hedvábného či sametového sáčku k tomu určenému, nejlépe každý šperk samostatně.

 

  •  Šperky nevystavujeme působení chemických látek.
  •  Šperkům škodí také parfém, který nikdy neaplikujeme přímo na šperk.
  •  Většině šperků také škodí chlorovaná, termální a mořská voda, která může poškodit samotný kov nebo kamínky, které jsou na šperku nalepeny. (Chlorovaná a mořská voda nepoškodí jedině zlaté a titanové šperky.)
  •  Šperky čistíme pouze pomocí roztoků a textilií, speciálně k tomu určených. Existuje široký výběr speciálních hadříků, roztoků a krémů, vyrobených právě k čištění šperků. Pokud si nejste jisti, nechejte si šperk vyčistit raději přímo u zlatníka.
  •  Na šperky nikdy neuplatňujeme hrubou sílu. :)

 

Největší péči a pozornosti je třeba věnovat stříbrným šperkům. Šperky vyrobené ze stříbra nenechávejte volně uloženy na vzduchu, ale vždy se je snažte uchovávat v sametových nebo hedvábných sáčcích či šperkovnicích. Nejčastějším problémem stříbrných šperků je jejich postupné zčernání.Bohužel oxidace stříbrných šperků je přirozený proces, kterému však při správné údržbě a ošetření můžete předejít a Vaše šperky budou vždy jako nové. Právě v důsledku černání stříbrných šperků se na vrchní vrstvu stříbrného šperku aplikuje vrstva Rhodia, které zpomaluje procesy oxidace a prodlužuje krásu a lesk stříbrných povrchů. Ale ani to nezajistí jeho neměnnou, krásně stříbrnou a lesklou barvu. Jde o přirozenou reakci stříbrného kovu, ne o výrobní vadu. V drogeriích najdete volně dostupný ,,leštič stříbra“, který nalijete do malé nádobky a vyčistíte jím stříbro pomocí speciálního hadříku. Za pár minut budou stříbrné šperky jako nové a oslnivě zářivé.Další možnost jak vrátit stříbrnému šperku jeho lesk je možnost nechat si ve zlatnictví šperk opětovně ošetřit novou vrstvou Rhodia. Cena tohoto ošetření šperku je řádově cca.50.-Kč v závislosti na velikosti.

 

Dodržováním těchto pravidel zajistíme dlouhou životnost šperků, abychom se z nich mohli těšit co nejdéle, zvláště pokud chceme, aby nám nějakou událost, chvíli, či pocit připomínaly co nejdéle.